A miskolci székhelyű Őstörténeti Tudományok Egyesülete 2023 januári virtuális szavazásán az egyesület titkárává választotta intézetünk oktatóját, Dr. Buhály Attilát.
Az Egyesület célkitűzése, hogy elősegítse az egyetemes elő- és koratörténet komplex szemléletű, multidiszciplináris kutatását, illetve azok eredményeinek a hazai és nemzetközi szakmai és ismeretterjesztő publikációs fórumokon, valamint tudományos és népszerűsítő rendezvényeken való közkinccsé tételét.
E célkitűzések megvalósítása érdekében az Egyesület rendes vagy pártoló tagként szívesen lát és vár olyan magyarországi és külföldi szakembereket, illetőleg az őstörténet-tudomány fenti területeiben jártas közreműködőket, akik eredményesen járulhatnak hozzá az emberi múltnak – európai összefüggésben – a korai középkor végéig terjedő szakaszára vonatkozóan az őskörnyezeti viszonyok, a humán és kulturális evolúció s a kommunikációs folyamatok rekonstruálásához, és e témakörök legfrissebb eredményeinek minél szélesebb körű megismertetéséhez.
Az Egyesület a 2022. évtől a külföldi pártoló tagok sorában tudhatja – többek között – Prof. Dr. Paolo Biagit a Velencei Egyetem Régészeti Intézetéből, aki a Közel-Kelet, Észak-Afrika, India és Pakisztán teljes őskorát kutatja, az őskőkortól a bronzkorig, továbbá Prof. Kathy Schicket és Prof. Nichols Toth-ot az USA Indiana Egyetem Őstörténeti Intézetéből, akik az afrikai Olduwai lelőhely elismert kutatói.
Az Egyesület publikációs fóruma a Praehistoria nemzetközi folyóirat, amely a nagyközönség számára 2018-tól magyar nyelvű összegzéssel, angol nyelven közöl tanulmányokat és könyvismertetéseket. A folyóirat Külföldi Kiadói Bizottságának tagjai között megtalálható az International Union for Prehistoric and Protohistoric Sciences több vezetője is.
Az Egyesület kutatási témái:
- Geoarcheológia: kőeszköz nyersanyagként használt kovakőzetek vizsgálata;
- Pattintott kőeszközök technológiája;
- Felső-őskőkori humángenetikai kutatások;
- Időszámítási-naptári rendszerek;
- Felső-paleolit szimbólumrendszer-kutatás: Lascaux
- Eurázsia ősi zenevilága
Az Egyesület koordinációjában továbbá többször is sor került érdeklődők és egyetemisták szakmai vezetésére a Szeleta-barlanghoz és más őstörténeti lelőhelyhez – így kerül sor szinte már éves rendszerességgel a Nyíregyházi Egyetem érdeklődő történelemtanár szakos hallgatóinak „Szeleta-túrájára” Dr. Buhály Attila szervezésében.